Endüstriyel Su Arıtma

Su Yumuşatma Sistemleri Nedir?

Ülkemizdeki mevcut suların ihtiva ettiği yüksek orandaki kalsiyum ve magnezyum iyonları suyun kireçlenerek yapısının sertleşmesine sebep olmaktadır. Bu suların direkt kullanılması ise sağlığımızı olumsuz etkilemesinin yanı sıra gerek ev gerekse endüstriyel alanda birçok sorun yaşanmasına yol açmaktadır. İçme suyu olarak kullanıldığında ise vücudumuz kirecin zararı olan etkilerine maruz kalır. Isıtıcı cihazlarda, çamaşır ve bulaşık makinelerinde, ütülerde kullanılması niteliğinde da zamanla bu cihazlarda telafisi olmayan hasarlar oluşturur. Sert sular içerdiği yüksek orandaki kalsiyum ve magnezyum iyonları nedeniyle daha yüksek kaynama noktasına haizdir. Kaynatıldığında yüzeye yapışan kireç ise yalıtkanlığa sebep olur ve dolayısıyla enerji tüketimini arttırır. Yaşanan bu sorunlar ise direkt aile ekonominize zarar verir. Endüstriyel alanda ise kazan, boru ve tesisatlarda kireç oluşturarak su ile çalışan makinelerin zaman içinde emek harcama performansını düşürür. Bu yüzden Su Yumuşatma Sistemleri kullanmak doğru bir karar olacaktır.

Su Yumuşatma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Su yumuşatma sistemlerinin emek verme prensibi reçine teknolojisi kullanarak suya şiddet katan magnezyum ve kalsiyum iyonlarını bu teknoloji içinde bulunan sodyum klorür ile doğal olarak klorlama yapar. Bu sayede su doğal ve kireçsiz bir hal alır. Yumuşatma sistemleri için en mühim parça reçinedir. Çünkü tüm muamele burada gerçekleşir. İçerisinde bulunan katyonik iyonlar ile organik sodyum klorlama işlemi yapar. Bundan dolayı suyun sertleşmesinde rol oynayan tüm sorunları ortadan kaldırır. Tüm bunlar ele alındığında sert suyun kaliteli reçinelerden geçerek kalsiyum ve magnezyum değerlerinin azaltılması ve doğal suya ulaşmanın sağlanması açısından su yumuşatıcı kullanımının yararları göz önünde oluyor. Reçine için de dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan birkaç husus var. Bu reçineler kullanıldıkça sertliğe niçin olan iyonlara doyar ve su yumuşatma özelliği kaybolur. Bu noktada rejenerasyon işlemi yapılması gereklidir. Bu muamele oldukca kolaydır, reçinenin tuzlu su ile temizlenmesine rejenerasyon denir. Tuzlu su reçinenin arasında kaybolan sodyum iyonlarının geri kazanılmasını sağlar ve bununla beraber kalsiyum ve magnezyum iyonlarının yok bulunmasına neden olur.

Aktif Karbon Su Filtrasyon Sistemleri, suda istenmeyen klor, renk, tat, koku giderici olduğu benzer biçimde suda istenmeyen, çözülmemiş halde bulunan naturel ve doğal olmayan kirlilikleri de sudan arındırma da kullanılmaktadır.

Aktif Karbon Filtrasyon Sistemleri alkali suyun elde edilebilmesi için uygulanmakta olan filtre sistemleri arasında bulunan etken karbon filtresi son aşama etken neticeleri olan bir endüstriyel cihazdır. Aktif karbon su filtre sistemleri suda istenmeyen klor, renk, tat, koku veren eriyik gazlar, artıklar ve naturel maddelerin arıtımı için kullanılan su arıtma sistemleridir. Aktif Karbon Filtresi genel olarak suyun naturel bileşiklerinden uzaklaştırılması ve müsait hale getirilmesi için kullanılır.

 

Aktif karbon filtrasyon sistemi adsorpsiyon özelliği ile, sudaki molekül ve iyonları mineral gözenekleri vasıtası ile iç yüzeylerine doğru çekerek, suyun organik maddelerden arınmış, renksiz, kokusuz ve berrak bir biçimde olmasını sağlar.

 

Karbon yüzey sudaki atıkları tutarken bununla birlikte arındırma işlemini gerçekleştirir ve ondan sonra su dağıtımını yapar. Bununla birlikte sizin müdahalenize ihtiyaç duymaz, otomatik olarak çalışır. Suyun içerisinde yer edinen ağır sanayi atıkları, deterjan atıkları, tortu, klor ve bileşiklerinin ayrılmasında petrol benzer biçimde suyu bozan unsurların tutulmasında aktif karbon sistemleri kullanılmaktadır. Böylece sudaki kötü tat, koku ve renk giderilmektedir.

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada.
👋 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?